">Yürüyüş Yapmayı Harika Hale Getirmenin 5 Yolu - bilgepanda

Yürüyüş Yapmayı Harika Hale Getirmenin 5 Yolu

Yürüyüş Yapmayı Harika Hale Getirmenin 5 Yolu

Yıllardır yürüyüş yapıyor olun veya yeni başlıyor olun, yürüyüş yapmayı daha harika hale getirmelisiniz. Uzun vade için düşünürsek, yürüyüş yapmaya her zaman ihtiyaç olacağından, kalıcı ve motive edici yolları mutlaka uygulamalısınız. İşte yürüyüş yapmayı harika hale getirecek 5 ipucu

1- Doğru Ayakkabı Seçimi

Bir çoğumuz yanlış boyutlar da veya rahatlıktan çok görüntü için tercih etttiğmiz ayakkabıları kullanmaktayız. Yürüyüş sonrası ayaklarınızda acı veya ağrı hissediyorsanız, ayakkabı değişimine ihtiyacınız var. Rahat spor ayakkabı seçimiyle, yürüyüş zamanınızı dört gözle bekler hale gelebilirsiniz.

Ayaklarınızda sürekli olarak ağrı veya hassasiyet yaşıyorsanız, ayak tabanında ağrı, şişlikler, ayakkabı içerisinde ayak parmaklarının içe doğru yuvarlanması gibi. Ne tür bir ayakkabı kullanmanız gerektiği konusunda podiatrist (ayak doktoru) veya ortopedi uzmanlarına danışabilirsiniz.

Ayrıca doğru numarayı bulmakta önemlidir. Spor ayakkabı bedeniniz, her zaman olmasa da resmi ayakkabınızdan yarım veya 1 numara büyüktür. Satın alırken özellikle buna dikkat ederek numara deneyin. Ayrıca ne kadar kaliteli olursa olsun, yıpranacağını unutmayın ve sağlığınız için değiştirmeyi ihmal etmeyin.

2- Bacak Kasları

Yürüyüş yapmayı en iyi hale getirmenin en önemli kurallarından birisi de bacak kaslarına gerekli ilgiyi göstermektir. Ayak ve ayak bileklerini, diz ve kalçaları çevreleyen kasları, germek ve güçlendirmek gerekir. Hafif egzersizler ile bu kasları çalıştırmak, yürüyüş için kolaylık sağlamasının yanı sıra, yaralanma riskini de engeller. Haftalık egzersizlerinize bacak egzersizlerini ekleyerek, yürüyüş kaslarını güçlü ve esnek tutun.

3- Yeşile Bakın

Dışarıda veya herhangi bir yerde yürürken, yeşil renk görmenin yürüyüş yapmayı keyifli hale getireceğini düşündünüz mü? Yapılan bazı araştırmalar sonucunda, farklı renkli ortamlarda yürüyenlerin daha yorgun olduğu ortaya çıkmıştır. Kırmızı ve siyah renklere maruz kalanların, yeşil renkli alanlar da yürüyenlerden daha yorgun hissettiği görülmüştür. Yeşil renkler ile ve açık havada yürümek, olumlu düşünceleri artırır ve daha sakin bir eğilim sürdürmeye yardımcı olur.

4- Yürüyüş Tekniklerinizi Değiştirin

Her zaman düz bir çizgide ya da belirli bir alanın içerisinde yürümek zorunda değilsiniz. Farklı rotalar ve alanlarda yürümeyi deneyin veya basamakları yan çıkmak, yüksek basamakları çıkmak gibi farklı teknikleri deneyin. Hatta trafiğe kapalı alanlar da, dikkat ederek geri geri yürüyerek ve ara sıra farklı hareketler eklemeyi deneyin. İşleri ilginçleştirin ancak dikkatli olun ve yaralanmayın.

5- Öğrenin

Başka bir dil öğrenmek istiyorsanız, işte size fırsat. Yürüyüş yapmak, beyni çalıştırmanın harika bir yolu olduğundan, yeni bir dil öğrenmek daha kolaydır. Sadece dil öğrenmek zorunda değilsiniz elbette, eğer bir şeyler öğrenme niyetiniz varsa, yürürken kulaklık ile dinleyerek yürüyüş yapmayı eğlenceli hale getirebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir