Arpa Otu Nedir? Bilmen Gereken Her Şey

Arpa Otu Nedir? Bilmen Gereken Her Şey

Arpa otu, sık sık lahana, ıspanak ve buğday çimi gibi diğer yeşilliklerin yanı sıra meyve suyu dükkanlarında ve sağlık mağazalarında yaygın bir bileşendir.

Genellikle bir süper gıda olarak adlandırılır ve kilo vermek, bağışıklık fonksiyonunu arttırmak ve genel sağlığı desteklemek için ek olarak kullanılır.

Makale başlıkları: Arpa otu nedir? Besinler Sağlık yararları Potansiyel olumsuz yanları

Arpa Otu Nedir?

Arpa , dünyadaki dördüncü en önemli tahıl ürünü olarak kabul edilen bir tahıl türüdür.

Arpa yaprakları ve arpa yeşili olarak da bilinen arpa otu, arpa bitkisinin yaprağıdır. Yararlı sağlık etkileri nedeniyle kapsamlı bir şekilde incelenmiştir ve genellikle yeşil meyve sularında ve takviyelerde bulunur.

Taze arpa çimi bulmak zor olsa da, tozlar, meyve suları, tabletler ve sakızlar da dahil olmak üzere diğer formlarda mevcuttur.

Genellikle lahana, spirulina ve buğday çimi de dahil olmak üzere yeşil karışımlardaki diğer bileşenlerle birleştirilir.

Besinler

Arpa otu, çeşitli önemli besinler açısından zengindir.

Özellikle kurutulmuş arpa otu, çorba kaşığı (10 gram) başına yaklaşık 3 gram övünen harika bir lif kaynağıdır.

Ayrıca, arpa otunun her bir porsiyonu, bağışıklık fonksiyonunu, hücre büyümesini ve görmeyi düzenleyen yağda çözünen bir vitamin olan iyi miktarda A vitamini içerir.

Ayrıca cilt sağlığından yara iyileşmesine, ağız sağlığına kadar her şeyde merkezi bir rol oynayan C vitamini bakımından yüksektir.

Kan pıhtılaşması, kemik oluşumu, kalp sağlığı ve daha fazlası için gerekli olan temel bir mikro besin olan K vitamini de sağlar.

Son olarak, polifenoller ve flavonoidler açısından zengindir. Bu bileşikler, oksidatif stresi azaltmak ve kronik hastalıklara karşı korumak için antioksidanlar olarak işlev görürler.

Sağlık Yararları

Arpa otu çeşitli potansiyel sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

Kan şekeri seviyelerini dengeleyebilir

Bazı çalışmalar, arpa otunun sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumanıza yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bu, suda çözünmeyen bir lif türü olan çözünmeyen lif içeriği nedeniyle olabilir . Lif alımınızı artırmanın kan şekeri düzeylerini düşürebileceği ve insülin duyarlılığını artırabileceği ve vücudunuzun insülini etkili bir şekilde kullanmasını kolaylaştıracağı düşünülmektedir.

Bununla birlikte, arpa otunun etkileri ile ilgili çalışmalar özellikle sınırlıdır ve birçoğu modası geçmiştir. Bu bitkinin tüketilmesinin kan şekeri seviyenizi nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kalp sağlığını destekleyebilir

Diyetinize arpa otu eklemek kalp sağlığını desteklemek için harika bir yoldur.

Diyabetli 36 kişide yapılan daha eski bir araştırmaya göre, 4 hafta boyunca 15 gram arpa yaprağı ekstresi almak, kalp hastalığı için bir risk faktörü olan LDL (kötü) kolesterolün oksidasyonunu azalttı.

Dahası, daha eski bir hayvan çalışmasında, arpa yaprağı özüyle beslenen tavşanlar, bir kontrol grubuna kıyasla toplam kolesterol ve trigliserit seviyelerinde azalma yaşadı.

Arpa otu aynı zamanda saponarin, gama-aminobütirik asit (GABA) ve triptofan gibi bileşikleri içerir , bunların hepsi düşük kan basıncı, azalmış iltihaplanma ve gelişmiş kalp sağlığı ile bağlantılıdır.

Bununla birlikte, mevcut araştırmaların çoğu güncelliğini yitirmiştir ve bazı çalışmalar çelişkili sonuçlar doğurmuştur. Ayrıca, birçok çalışma, arpa otu tozunun konsantre ekstraktlarını kullanmıştır, bu da diyetinize arpa otu eklemekle aynı sonuçları vermeyebilir.

Bu nedenle, arpa otu tüketmenin insanlarda kalp sağlığını nasıl etkileyebileceğini daha iyi incelemek için daha kaliteli çalışmalar yapılmalıdır.

Kilo vermeye yardımcı olur

Arpa otu düşük kalorili fakat lif bakımından zengindir, bu da sağlıklı bir kilo verme diyetine mükemmel bir katkı sağlar.

Lif vücudunuzda yavaşça hareket eder, bu da sizi daha uzun süre daha dolgun hissetmenizi sağlar ve açlığı azaltır. Aslında, birkaç çalışma, lif alımınızı artırmanın kilo kaybını artırabileceğini bulmuştur.

Örneğin, 252 kadında yapılan bir çalışma, günlük olarak tüketilen her bir gram lifi 20 ay boyunca 0.5 kilo (0.25 kg) kilo kaybı ve% 0.25 daha az vücut yağı ile ilişkilendirmiştir.

Benzer şekilde, aşırı kilolu veya obezitesi olan 345 yetişkin üzerinde yapılan 6 aylık bir çalışma, daha fazla lif yiyenlerin daha fazla kilo verdiklerini ve reçete edilen diyetlerine sadık kalmayı daha kolay bulduğunu gösterdi.

Ayrıca, yüksek yağlı bir diyetle yapılan sıçanlarda yapılan bir çalışma, arpa çim suyu içmenin, vücut ağırlığını ve vücut kitle indeksini (VKİ) bir kontrol içmekten daha etkili bir şekilde azalttığını gösterdi.

Bununla birlikte, arpa otunun kilo kaybı üzerindeki etkilerini değerlendirmek için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Potansiyel olumsuz yanları

Arpa çimi çoğu insan için genellikle güvenli olmakla birlikte, dikkate almak isteyebileceğiniz birkaç yan etki ve önlem vardır.

Birincisi, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) arpa otu takviyelerinin güvenliğini veya etkinliğini ilaçları izlediği şekilde düzenlemez.

Ek satın alırken, saygın bir perakendeciden satın aldığınızdan ve üçüncü taraf testlerine tabi tutulmuş ve dolgu maddesi, katkı maddeleri ve yapay içerik içermeyen ürünleri aradığınızdan emin olun.

Ayrıca, bazı arpa otu ürünlerinin K vitamini veya potasyum gibi yüksek miktarda mikro besin içerebileceğini unutmayın.

Varfarin gibi kan incelticileri alanlar, bu ilaçların etkilerine müdahale etmemek için K vitamini alımını tutarlı tutmalıdır.

Ayrıca, böbrek hastalığı olan kişilerin kan potasyum düzeylerini normal aralıkta tutmaya yardımcı olmak için potasyum alımlarını sınırlamaları tavsiye edilebilir.

Bu nedenle, ilaç alıyorsanız veya altta yatan sağlık durumlarınız varsa, arpa otu takviyeleri kullanmadan önce bir sağlık uzmanıyla görüşün.

Son olarak, çölyak hastalığı veya glütene duyarlılığı olanlar arpa otu ürünleri satın alırken dikkatli olmalıdır. Gluten sadece arpa tanesinin tohumlarında bulunmasına rağmen , çapraz kontaminasyon riski vardır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir