">Kolay Lahana Turşusu Tarifi - bilgepanda

Kolay Lahana Turşusu Tarifi

Kolay Lahana Turşusu Tarifi

Kolay lahana turşusu yapmak basit ve oldukça ucuzdur. Bağışıklığı güçlendirmesi ve birçok sağlık faydasının yanı sıra lezzettli bir besin kaynağıdır. Kolay lahana turşusu tarifi için okumaya devam edin.

Malzemeler

 • 1 orta boy yeşil lahana
 • 1 yemek kaşığı (15 mL) iyotsuz tuz
 • 2–3 havuç, rendelenmiş (isteğe bağlı)
 • 2–3 diş sarımsak, ince doğranmış (isteğe bağlı)

Lahana turşusunu tutmak için 1 litrelik (1 litrelik) bir kavanoz, bastırmak içinse daha küçük bir kavanoz ve lahana karışımınızı tartmak için bir mutfak terazisi bulundurun.

Talimatlar

 1. Havuç ve sarımsak eklemek istiyorsanız, büyük bir kaseye koyarak başlayın.
 2. Güzel bir yaprağı bir kenara bırakarak lahananızın dış yapraklarını atın. Ardından, çekirdeği içeride bırakarak lahanayı dilimleyin. Bu parçalamayı kolaylaştırır.
 3. Lahana parçaları ile birlikte havuç ve sarımsağı büyük kase içine parçalayın. Toplam ağırlığı 1 litrelik (1 litrelik) bir kavanoza uyacak şekilde (800 gram) getirmek için yeterli lahana ekleyin.
 4. Tuz ekleyin ve tuzlu su kasenin dibinde birikmeye başlayana kadar birkaç dakika karıştırın.
 5. Hava ceplerinden kurtulmak için bastırarak lahana karışımını temiz, 1 litrelik (1 litrelik) bir kavanoza koyun. Kalan salamurayı kavanoza dökün. Kavanozdaki hava zararlı bakterilerin büyümesini sağlar, bu nedenle karışımın tamamen suya battığından emin olun.
 6. Daha önce bir kenara koyduğunuz lahana yaprağını kavanoz açıklığınızın boyutuna göre kesin. Sebzelerin yüzeye çıkmasını önlemek için karışımın üstündeki kavanoza yerleştirin.
 7. Karışımın üstüne, büyük kavanozun içine kapaksız daha küçük olan kavanozu yerleştirin. Bu, fermantasyon sırasında sebze karışımın tuzlu suyun içerisinde kalmasını sağlayacaktır.
 8. Sonrasında kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Ufak kavanoz, lahana turşusu için karışımınıza bastırarak tuzlu suyun içerisinde tutacaktır. Fermantasyon işlemi sırasında gazların çıkmasına izin verecek şekilde kapağı hafifçe gevşek bırakın.
 9. 1-4 hafta boyunca oda sıcaklığında ve doğrudan güneş ışığından uzak tutun.

Lahana başı ne kadar büyük olursa, lahana turşunuzun tadı daha tatlı ve daha iyi olacağını unutmayın.

Yaratılışınızı tatmak için sabırsızsanız, bunu 7 gün sonra yapabilirsiniz. Fermente etmesine ne kadar uzun süre izin verirseniz, tat o kadar güçlü olur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir